Діабетична ретинопатія

Діабетична ретинопатія - поширене і підступне захворювання сітківки, що є одним з ускладнень цукрового діабету. Діабетична ретинопатія є основною причиною низького зору і розвитку сліпоти серед дорослих працездатного віку по всьому світу.
Симптоми, при яких необхідно звернутися до лікаря-офтальмолога
Переважна більшість людей з ранніми проявами діабетичної ретинопатії не мають ніяких симптомів. Відсутність симптомів може тривати аж до настання пізньої стадії, поки людина не почне відзначати:
 • зниження чіткості в зорі
 • спотворення і плаваючі помутніння
 • «Розмитість», туман і інші суб'єктивні симптоми
Фактори ризику
 • тривалість цукрового діабету (у осіб, які страждають на діабет протягом 5-10 років, вона спостерігається приблизно в 50-80% випадків)
 • рівень контролю цукру крові (глікемії)
 • тип діабету (1-й тип вважається більш несприятливим, ніж 2)
 • гіпертонія, куріння, порушення ліпідного (холестеринового) обміну
 • наявність ниркової нефропатії (ще одне ускладнення цукрового діабету)
 • вагітність
Діагностика
Важливо розуміти, що діабетична ретинопатія розділена на дві основні стадії:

1) Непроліферативна стадія - це керована стадія ретинопатії, яка має на увазі певні зміни в судинах сітківки (їх видно лікарю-офтальмологу при огляді очного дна). Проникність судин підвищується, рідка частина крові просочується в простір між судинами. Подальше пошкодження призводить до того, що в деяких ділянках сітківки кровотік повністю припиняється, а в інших відбуваються крововиливи. Як правило, при цій стадії зір знижується рідко, виняток становить наявність супутнього набряку сітківки в самому її центрі (макулі), який може з'явитися незалежно від стадії ретинопатії.

2) Проліферативна стадія є незворотньою і несприятливою. При ній на сітківці відбувається розростання шкідливих новоутворених кровоносних судин, які можуть бути джерелом постійних крововиливів в склоподібне тіло. Розростаючись по поверхні сітківки новостворені судини можуть також формувати рубцову тканину, приводячи до стійкої втрати зору.

При вперше виявленому діабеті кожний пацієнт обов'язково має бути оглянутим лазерним хірургом та лікарем кабінету судинної паталогії ока з метою встановлення стадії діабетичного процесу в оці та призначення своєчасного лікування і індивідуального графіку динамічного спостереження пацієнта. Графік залежить від наявності скарг, змін в оці та загального контролю діабету.
Лікування
Основним лікуванням діабетичної ретинопатії при непроліферативній стадії є успішний контроль цукрового діабету, який головним чином здійснює лікар-ендокринолог. У такий контроль входить:
 • вимірювання артеріального тиску і підтримання нормальних його цифр (прийнято вважати артеріальний тиск нормальним, якщо воно не перевищує 139/89 мм рт. ст.)
 • контроль цукру крові (особливо рівня глікозильованого гемоглобіну, HbA1C, його оптимальним рівнем вважається рівень від 6 до 7,0-7,5)
 • контроль ліпідного обміну (різні види холестерину).

У разі діабетичної ретинопатії виконується лазерна коагуляція сітківки.

У разі діабетичного набряку в центрі сітківки (макулі) лікування здійснюється спеціальними препаратами, що вводяться всередину ока, які носять назву інгібіторів ангіогенезу (або анти-VEGF препаратів).

При проліферативній стадії застосовують лазерне лікування (практично повне «запаювання» сітківки) і / або ін'єкції інгібіторів ангіогенезу. В особливих і складних випадках мають місце бути високотехнологічні хірургічні операції (видалення зміненого склоподібного тіла з замісним введенням силіконового масла, газів, тощо). Всі ці методи лікування досить ефективні, перш за все, в запобіганні подальшої втрати зору.
Профілактика
 • Людям, що страждають на діабет, показано спостереження у лікаря-офтальмолога мінімум раз в 1-2 роки, в залежності від наявності скарг та / або загального контролю діабету.
 • Людям з уже наявною ретинопатію показано більш часте спостереження.
 • Важливий контроль цукру (глікемії), тому що нижчий рівень глікованого гемоглобіну безпосередньо пов'язаний зі зменшенням ризику розвитку і прогресування ретинопатії. Варто мати на увазі, що адекватний контроль цукру крові не дає 100% гарантії того, що ретинопатія не розвинеться в наступні роки.
 • Слід також пам'ятати, що швидкість прогресування ретинопатії може бути досить швидкою, тому не слід нехтувати приписом регулярних оглядів у лікаря-офтальмолога.