Лазерна хірургія ока

Лазерна хірургія - це неінвазивний безболісний метод лікування різних захворювань та паталогічних станів ока.

В нашій лікарні на сучасному рівні та обладнанні Лазер фотокоагулятор PUREPOINT®Alkon та Лазерний фотодеструктор LIGHTLAS YAG/SLT®Lightmed проводяться лазерні втручання при:
 • періферичних дистрофіях та розривах сітківки, які загрожують відшаруванням сітківки (діодний зелений лазер);
 • порушеннях кровообігу в центральних судинах сітківки з метою запобігання розвитку тяжкого ускладнення - вторинної неоваскулярної глаукоми;
 • лікуванні глаукоми - селективна лазерна требекулопластика при відкритокутовій глаукомі та лазерна базальна іридектомія при зіничних блоках та закритокутовій (вузькокутовій) глаукомі;
 • лікуванні вторинної катаракти (ІАГ - лазерна дісцизія), що дозволяє швидко та безпечно повернути зір пацієнту;
 • лікуванні запальних процесів переднього відрізку ока (ІАГ - лазерна деструкція).

Сітківка - світлочутлива оболонка ока, в ній відбувається перетворення світла в нервові імпульси, які по зоровому нерву надходять в зоровий відділ кори головного мозку. Таким чином наш мозок формує картину того, що відбувається навколо нас, єдиний зоровий образ. Це дуже тонка і чутлива оболонка. Її пошкодження призводить до незворотної втрати зору.

Сітківка не містить чутливих нервових волокон, тому при її розривах людина не відчуває больових відчуттів. Характерними ознаками виникнення проблем є випадання ділянок з поля зору, поява плям, іскор, блискавок, плаваючих мушок, аж до повної втрати зору. Однак дуже часто це захворювання протікає безсимптомно. На жаль, такі процеси мають незворотній характер, і допомогти такому пацієнту можливо тільки на початковій стадії, а в разі відшарування сітківки - в перші години після того, що сталося.
Причини порушень сітківки
Виникнення порушень на сітківці може бути викликано як різними захворюваннями ока (глаукомою, короткозорістю), так і загальними недугами (діабет, захворювання судин, гіпертонія, літній вік).

Ураження сітківки при цукровому діабеті потребують лазерного лікування з метою запобігання подальшого розвитку паталогічного процесу і переходу його в більш тяжку загрожуючу сліпотою стадію.

В особливій групі ризику - пацієнти з діагнозом «короткозорість» середнього і високого ступеня. Для таких пацієнтів характерно витягнуте, подовжене очне яблуко, що викликає розтягнення сітківки, на ній з'являються ділянки дистрофії (порушення харчування тканини ока) і мікророзриви. Вони ніяк себе не проявляють, але згодом в цих місцях можуть статися розриви і відшарування, які потребують якнайшвидшого хірургічного втручання. Таким пацієнтам в обов'язковому порядку необхідно проведення процедури лазерної коагуляції. У той же час дистрофічні зміни на сітківці ока можуть виникати і у людей з хорошим зором.

Дистрофії сітківки ока можуть супроводжуватися утворенням мікророзривів, пов'язаних з її механічним пошкодженням в місцях зрощення зі склоподібним тілом.

Розрізняють такі види дистрофій сітківки:
 • вітреоретінальні,
 • хоріретінальні,
 • змішані.

Під час діагностичної перевірки лазерний офтальмохірург встановлює на око спеціальну лінзу Гольдмана і проводить огляд за допомогою офтальмологічного мікроскопа - щілинної лампи. Спеціаліст бачить віддалені відділи очного дна у всіх подробицях, що допомагає виявити патологію і осередки захворювання. Для отримання більш детальної картини стану центральної зони сітківки ока призначається додаткове цифрове обстеження за допомогою оптичного когерентного томографа. Лазерний промінь сканує сітківку ока і зоровий нерв з мікронною точністю і видає на монітор не тільки поверхневий шар, а й детальну 3D-картину по всій її товщині. При цьому фахівець може збільшити певну ділянку і провести ретельний аналіз. У разі необхідності призначається лазерна операція.

Периферична профілактична лазерна коагуляція проводиться на периферії сітківки, не зачіпаючи її центральну зону, і спрямована на зміцнення сітківки в місцях її стоншування і мікророзривів. Це профілактичний захід, що служить для запобігання виникнення страшного захворювання - відшарування сітківки.

Таке лазерне лікування сітківки за показаннями є обов'язковим перед лазерною корекцією зору під час якої в оці створюється додатковий тиск, що може спровокувати відшарування на слабких ділянках сітківки. Лазерне лікування також рекомендується проводити вагітним з порушеннями рефракції перед пологами за певними показниками.

Периферична профілактична лазерна коагуляція проводиться амбулаторно і займає близько 10 хвилин. Її завдання - зміцнити сітківку ока в зонах дистрофий і відокремити ці зони від здорових ділянок. За допомогою лазера здійснюється термічний вплив і утворюються коагуляти, які «приварюють» сітківку до судинної оболонки ока.

Перед процедурою закапують очні краплі - анестетики і мидриатики - для розширення зіниці. Через 10 днів необхідно звернутися в клініку з метою контролю стану коагулянтів. На цей час накладаються незначні обмеження:
 • обмеження прийому рідини;
 • обмеження фізичного навантаження;
 • заборона на відвідування лазні і сауни.
Лазеркоагуляція центральної зони сітківки
У разі поразки центральних відділів сітківки внаслідок цукрового діабету (діабетичної ретинопатії) або судинних захворювань за допомогою лазера проводиться коагуляція уражених ділянок з метою запобігання подальшого розвитку патологічного процесу і переходу його в більш важку стадію. Поряд з цим проводиться консервативне лікування.