Лікування глаукоми

Глаукома - захворювання, при якому через підвищеного внутрішньоочного тиску відбувається руйнування клітин сітківки і атрофується зоровий нерв. При відсутності своєчасного лікування може статися повна втрата зору.

Важливо пам'ятати, що глаукома на початкових стадіях ніяк себе не проявляє. Пацієнт просто не помічає ніяких змін в свій зір. У звичайному житті ми дивимося двома очима. Тому ми можемо просто не помічати погіршення зору на одному оці за рахунок «хорошої роботи» іншого ока. В цей час глаукома вже здійснює свою згубну дію. Тому пацієнт звертається за лікуванням до фахівця, коли допомогти вже дуже складно. Коли поле зору значно звужено, а зір втрачено частково або повністю.
Причини глаукоми
Говорити про розвиток глаукоми можна, якщо пацієнт має такі скарги:
 • відчуття тяжкості, а також біль і різь в очах;
 • звуження поля зору;
 • затуманення зображення;
 • виникнення «сітки» перед очима;
 • поява райдужних кіл при погляді на джерело світла;
 • погіршення зорових здібностей у вечірній і нічний час;
 • почуття зволоженості в оці.
Глаукома - незворотнє захворювання. Тому чим раніше ви звернетеся за допомогою до досвідченого офтальмолога, тим вище ймовірність збереження зору.
Методи лікування глаукоми
За рахунок балансу продукції і відтоку рідини в оці підтримується тиск в середньому в нормі від 15 до 22 мм ртутного стовпчика. При глаукомі циркуляція порушується, рідина накопичується і внутрішньоочний тиск стрімко йде вгору. Зоровий нерв і інші очні структури починають відчувати підвищене навантаження. Разом з тим порушується і кровопостачання. В кінцевому підсумку зоровий нерв атрофується і зорові сигнали припиняють надходити в мозок. Настає сліпота.

Дуже важливо виявити глаукому до початку клінічних змін і виникнення симптомів,тому пацієнтам після 40 років в обов'язковому порядку рекомендується 1 раз на рік вимірювати ВГД і проводити кінетичне дослідження поля зору.

Щоб уникнути неприємних наслідків, лікарі рекомендують пацієнтам з першими симптомами глаукоми починати негайне лікування.

Сьогодні стандарти лікування глаукоми значно змінилися, вийшли на новий рівень. Лікар орієнтується на цілий комплекс показників і досліджень. В арсеналі фахівців унікальні методики діагностики та лікування: оптична томографія сітківки, комп'ютерний аналіз поля зору, вимірювання ВОТ з урахуванням індивідуальних властивостей рогівки.
Консервативна терапія на початкових стадіях глаукоми
Визначення індивідуальної норми очного тиску в першу чергу це медикаментозне лікування. Лікар індивідуально підбирає і призначає очні краплі, які знижують тиск всередині ока. Залежно від виду крапель вони або покращують відтік рідини з ока, або зменшують кількість її продукції в оці. Використовувати їх необхідно регулярно: якщо не дотримуватися режиму, ефекту не буде. Також важливо динамічне регулярне спостереження у офтальмолога для контролю ефективності лікування.

З огляду на багаторічний досвід, ми застосовуємо комплексний підхід в лікуванні глаукоми - підтримуючу терапію для зорового нерва: нейротрофічних, судинну, антиоксидантну, вітамінну. Вона здатна багато років підтримувати зір пацієнта.

Якщо очні краплі вже не допомагають, пацієнт не дисциплінований і не дотримується рекомендацій лікаря, є протипоказання або алергія на препарати, застосовують хірургічне або лазерне лікування глаукоми.

Операції з приводу глаукоми нормалізують баланс внутрішньоочної рідини. Сьогодні в нашій лікарні такі операції проводяться з використанням як традиційних хірургічних методів, так і сучасних «безножевих» лазерних.

Найчастіше тактика лікування така. На початку захворювання, якщо немає протипоказань, застосовують лазерні методики. Це дозволяє уникнути необхідності проведення повноцінної хірургічної операції або надовго відстрочити її. Лазерні операції проводять без розтину очного яблука, в амбулаторних умовах, вони легко переносяться.

Лазерна трабекулопластика. Рекомендована при відкритокутовій формі захворювання. Використовуються два методи - аргон-лазерна трабекулопластика і селективна лазерна трабекулопластика за індивідуальними показаннями. За допомогою лазера на трабекулі(сітчаста сполучна тканина ока) створюються додаткові шляхи відтоку рідини. Через кілька років може знадобитися повторення процедури або хірургічна операція.

Лазерна іридектомія. Використовується при закритокутовій формі захворювання. Застосовується в профілактичних цілях, щоб уникнути різкого нападу глаукоми. Лазером робиться невеликий отвір у верхній частині райдужної оболонки - поліпшується відтік водянистої вологи.

Деякі стадії захворювання передбачають тільки хірургічне лікування зі стаціонарним наглядом, особливо перші декілька днів після операції. Також у нашій кліниці виконуються високотехнологічні операції з застосуванням імплантів(клапанів) для корекції внутрішньоочного тиску при неоваскулярній глаукомі, відкритокутовій глаукомі II-III ступінів, післятравматичній та резистентній до медикаментів глаукомі.
Підготовка до операції
 • Клінічний аналіз крові ,коагулограма
 • Загальний аналіз сечі (термін дії аналізу –1 місяць)
 • Аналіз крові на цукор (термін дії аналізу –1 місяць)
 • Аналіз крові на RW, HBs Ag (термін дії аналізу –3 місяці)
 • ЕКГ (термін дії –1 місяць)
 • Флюорография органів грудної клітини (за останні 12 місяців)
 • Висновок сімейного лікаря, стоматолога (УВАГА!!! До операції ротова порожнина має бути санована!!!), отоларінголога.
 • Онкоогляд для жінок та огляд хірурга для чоловіків
 • Аналіз на COVID-19(швидкий тест або ПЛР термін дії 1 доба)

Зверніть увагу на наявність електронного направлення від сімейного лікаря або лікуючого лікаря на госпіталізацію