Лікування косоокості

Косоокість - це переважно проблема дитячого віку і охоплює приблизно 1,5-3,5% дитячого населення. Вік до 4-х років прийнято вважати критичним в плані можливого розвитку косоокості. Косоокість - це не тільки косметичний дефект, що викликає психологічні проблеми, а й важкий функціональний дефект, який часто супроводжується вираженим зниженням зору ока, що косить.
Причини і симптоми косоокості у дітей та дорослих
При народженні дитина не здатна розпізнавати предмети, фіксувати їх двома очима. Найпотужніший розвиток зорового аналізу, об'ємне сприйняття навколишньої дійсності відбувається в перші роки життя. Якщо до 3-х міс. періодичне розходиться або сходиться косоокість при спробі фіксувати об'єкти вважається нормальним явищем, то до 4-х місяців це починає викликати певні побоювання в плані адекватного розвитку зорового аналізатора, і є приводом для звернення до дитячого офтальмолога.

З огляду на незрілість зорової системи у дитини, збій у формуванні спільного сприйняття двома очима (бінокулярного зору) відбувається легко. Причин для розвитку косоокості у дітей може бути безліч:

 • Неврологічний статус (Широкий руховий діапазон кожного ока забезпечений роботою шістьох очних м'язів в кожному оці (в цілому 12). Управління їх рухом здійснюється нервами, початок яких лежить в основі мозку (приблизно в проекції потилиці). Якщо у дитини лікворо-динамічні порушення, наслідки важкої родової травми, інфекційне ураження мозку та ін., порушується м'язова рівновага в кожному оці і в двох галузях відповідно - виникає косоокість. Як правило, для такої косоокості характерний ранній початок - до 6 міс. або до 1-го року.
 • Відхилення в рефракції (міопія, астигматизм, висока далекозорість, анізометропія (різниця в рефракції двох очей)).
 • Спадковість (наявність косоокості хоча б у одного з батьків або найближчих родичів збільшує шанс появи косоокості у дитини).
 • Неадекватне зорове навантаження.
 • Загальні важкі захворювання, психічні стреси, травми.
Нехай не у всіх випадках, але косоокість попередити можливо. І подбати про це повинні батьки дітей. Для цього необхідно обов'язково до однорічного віку пройти обстеження дитини у дитячого окуліста.

Якщо батьки почали помічати косоокість, виявити рефракційні відхилення від вікової норми можна при обстеженні. При їх виявленні, перше, що призначає лікар - це окуляри, компенсуючі ці відхилення. Якщо це зроблено вчасно, то окуляри допоможуть уникнути гальмування в напрацюванні зорових функцій (амбліопії), і їх розвиток піде відповідно до вікових параметрів. Ризик розвитку косоокості буде мінімальний.

Потрібна консультація дитячого окуліста при найменших перших ознаках косоокості. На початковому етапі періодичну косоокість легше загальмувати вчасно призначеним лікуванням. Чим раніше вдасться розпізнати косоокість - тим краще. Періодичне сходяться (на відміну від періодичного розходиться) косоокість швидше переходить в постійну.

Зіткнувшись з проблемою косоокості у дитини, батьки повинні усвідомити, що шлях лікування косоокості - це досить довгий шлях, результат якого не тільки симетричне положення очей, але відпрацьована спільна діяльність двох очей (бінокулярний зір), висока гострота зору кожного ока. Максимальну увагу необхідно приділяти дітям в дошкільний період (до 7-ми років). Саме в цей віковий період відбувається основне формування зорової системи.

Визначити чи є косоокість у дитини можна у КНП «Обласна офтальмологічна лікарня» МОР.

Варто розуміти, що косоокість не пройде само собою. У ранньому віці, коли зорові функції тільки формуються можна не тільки запобігти косоокість, а й виправити її без хірургічного втручання. Якщо не подбати про виправлення даної патології в дитинстві надалі буде потрібно хірургічне втручання, а саме операція по виправленню косоокості.
Види і форми косоокості
Виділяють два основних види: співдружня і паралітична косоокість.

Перший вид (співдружня)косоокость частіше зустрічається в практиці і характеризується тим, що кути відхилення то правого, то лівого ока приблизно рівні. Якщо очі косять поперемінно, то говорять про альтернуючу косоокість. Якщо превалює відхилення одного ока, то говорять про монолатеральну косоокість одного ока.

На практиці переважне число дітей мають збіжну співдружню косоокість, яку в свою чергу поділяють на:
 • Акомодаційну (добре компенсується окулярами)-на неї страждають до 40% дітей зі збіжною косоокістю), пов'язана з далекозорістю вище вікових норм, частіше проявляється у віці 2 - 3 роки.
 • Частково-акомодаційну косоокість,коли під впливом окулярів кут косоокості значно зменшується, але повністю не компенсується. Така косоокість в процесі лікування частіше вимагає оперативного етапу.
 • Неакомодаційну косоокість,коли оптична корекція не виправляє кут косоокості, рефракція ближче до вікової норми.Основним етапом в лікуванні є оперативне втручання

Розбіжна косоокість зустрічається частіше за все у дітей з ослабленою конвергенцією та міопією,а також при суттєвому зниженні зору,частіше на одне око.Також поділяється на акомодаційну,частково-акомодаційну та неакомодаційну.

Паралітична косоокість відмінна тим, що косить тільки одне око. Головною ознакою даного виду є обмеження або відсутність рухів ока в бік дії ураженого м'яза. Виникає даний вид косоокості, як правило ,в разі враження певних нервів або зміни морфології і функції очних м'язів. Такі зміни частіше носять вроджений характер, але можуть і наступити після інфекційних захворювань (Грип, ГРВІ), різних травм, судинних захворювань і т.п.


Ознаки паралітичної косоокості:
 • обмежена або відсутня рухливість ока в бік ураженого м'яза або м'язів;
 • відсутній бінокулярний зір, а також ,можливо, і двоїння;
 • вимушене відхилення голови в бік зміненого м'яза;
 • первинний кут відхилення (девіації) менше вторинного;
 • запаморочення.

Цей вид косоокості виникає у дітей або у дорослих в будь-якому віці. Також може бути спровокований різними ушкодженнями, токсикозами і отруєннями.
Підготовка до операції
 • Загальний аналіз крові з лейкоцітарною формулою
 • Загальний аналіз сечі (термін дії аналізу –1 місяць)
 • Аналіз крові на цукор (термін дії аналізу –1 місяць)
 • Коагулограма
 • ЕКГ
 • Флюорография органів грудної клітини (за останні 12 місяців) з 15 років
 • Висновок сімейного лікаря(педіатра)
 • Аналіз на COVID-19(швидкий тест або ПЛР термін дії 1 доба)

Зверніть увагу на наявність електронного направлення від сімейного лікаря або лікуючого лікаря на госпіталізацію