Новини - КНП «Обласна офтальмологічна лікарня» МОР

Синдром сухого ока

Синдром сухого ока, також званий хворобою сухого ока (БСГ), є одним із найпоширеніших захворювань очей у всьому світі та основною причиною звернення до офтальмологів.

В одній із оглядових статей, опублікованих у Journal of Global Health, дослідники повідомили, що поширеність синдрому сухого ока становить від 5 до 50 відсотків у різних популяціях у всьому світі. (На думку авторів дослідження, такий широкий діапазон може бути обумовлений різними діагностичними критеріями у різних дослідженнях, унікальними характеристиками досліджуваних популяцій та іншими факторами). Симптоми сухості очей та синдрому сухого ока:

 • Відчуття печіння
 • Свербіж в очах
 • Болісні відчуття
 • Тяжкість в очах
 • Втома очей
 • Біль в очах
 • Відчуття сухості
 • Почервоніння очей
 • Світлобоязнь
 • Нечіткий зір


Ще одним поширеним симптомом є відчуття стороннього тіла, начебто вам у око потрапив пісок чи якийсь інший предмет чи матеріал.

І як би дивно це не звучало, сльозотеча може бути ознакою синдрому сухого ока.Це пов'язано з тим, що суха поверхня ока в деяких випадках активує захисний механізм, який стимулює надмірне вироблення рідкого компонента сліз. Але тривалість "рефлекторної сльозотечі" є недостатньою, щоб усунути основну причину сухості очей.Крім цих симптомів, сухість очей може призводити до запалення та (іноді необоротного) пошкодження поверхні ока.


Що викликає синдром сухого ока?
Достатнє та постійне зволоження поверхні ока сльозою необхідне для підтримки здоров'я та комфорту ваших очей та гарного зору.Сльоза омиває поверхню ока, зволожує її, змиває з неї пил, сторонні сторони та мікроорганізми, які можуть пошкодити рогівку та призвести до інфекції очей.

Нормальна слізна плівка складається з трьох важливих компонентів:
 • Жировий (ліпідний) компонент
 • Водянистий (водний) компонент
 • Слизовий (муциновий) компонент

Кожен компонент слізної плівки відіграє важливу роль. Наприклад, ліпіди сльози перешкоджають занадто швидкому випаровуванню слізну плівки і забезпечують мастило, у той час як муцин допомагає утримувати і рівномірно розподіляти сльозу на поверхні ока.

Кожен компонент сльози виробляється різними залозами, розташованими безпосередньо в оці або поруч із ним:
 • Жировий компонент виробляється мейбомієвими залозами повік.
 • Рідкий компонент виробляється слізними залозами, розташованими всередині верхніх повік.
 • Муциновий компонент виробляється келихоподібними клітинами кон'юнктиви, що вистилає білкову оболонку ока (склеру).

Порушення у роботі будь-якого з цих органів може призвести до слізної недостатності та сухості очей.Наприклад, якщо мейбомієві залози не виробляють або не секретують достатню кількість жиру (мейбуму), слізна плівка випаровуватиметься надто швидко — виникає так званий синдром "випарного сухого  ока".При цьому в багатьох випадках при постановці діагнозу синдрому сухого ока вдається визначити основне захворювання – дисфункцію мейбомієвих залоз.

У деяких випадках синдром сухого ока викликаний нездатністю слізних залоз виробляти достатню кількість рідкої рідини для належного зволоження очей. Такий стан називається синдромом "зневодненого сухого ока."

Різновид синдрому сухого ока найчастіше визначає той вид лікування, який призначить ваш офтальмолог для полегшення симптомів.

Хотілось би зупинитись детальніше на діагностиці кожного різновиду окремо.

На сьогоднішній день в КНП «ООЛ» МОР є найсучасніше обладнання, завдяки якому доказово можливо визначити причину скарг пацієнта.

Якщо говорити про синдром "випарного сухого ока",то HRK-9000А Huvitz допоможе не тільки визначити швидкість розриву слізної плівки завдяки режиму TFBUT (режим Tears Film Break-Up Time), а й визначити стан мейбомійових залоз (мейбоміографія), що секрктують жировий компонент.


Ці знімки допомагають пацієнтам розібратися в тому, що таке хвороба мейбомієвих залоз. Одна картинка коштує тисячі слів. Вона сама говорить пацієнтам про стан їхньої повіки. Пацієнти вбачають аномальні залози. Вони самі зауважують проміжки випадання залоз.

Якщо ж говорити про синдром «зневодненого сухого ока», то в нашій лікарні використовуються спеціальні смужки для проведення проби Ширмера.

Як проходить проба Ширмера?

Лікар бере дві спеціальні паперові смужки завдовжки 4 см і робить невеликий згин на кінці.Злегка відсувається нижня повіка, між ним та очним яблуком фіксується паперова смужка.Якщо процедура з якихось 
причин проводиться із застосуванням препарату, що анестезує, то спочатку закрапуються очі, після видаляється надлишок рідини і тільки тоді вводиться смужка. Пацієнту необхідно посидіти 5 хвилин нерухомо. Протягом цього часу слізна рідина поступово просочує папір і поширюється нею. Через 5 хвилин смуга паперу видаляється і можна оцінити результат кожного з очей.


Розшифровка проводиться шляхом порівняння з нормою довжини просоченої частини смуги паперу. За норму прийнято значення 2-2,5 см у дорослої людини або 1 см у літнього (з віком кількість рідини, що виробляється, зменшується). Якщо намокша частина:
 • До 0,5 см – можна говорити про тяжкий випадок дефіциту слізної рідини.
 • У діапазоні 0,6 – 1 см є дефіцит рідини.
 • У діапазоні 1,1 – 1,5 см – початкова стадія синдрому сухого ока.


Лікар також порівнює результати з обох очей – вони не повинні відрізнятися більш ніж на третину. На щастя, є ефективні методи лікування хронічної сухості очей.


У багатьох випадках регулярне використання замінника слізної рідини, а також незначні зміни в поведінці (наприклад, часті перерви під час роботи за комп'ютером) можуть суттєво зменшити симптоми сухості очей.

У деяких випадках офтальмолог може призначити очні препарати та амбулаторне лікування, що відпускаються за рецептом, щоб допомогти вашому організму виробляти і виділяти більше сліз, знижуючи роздратування і запалення очей.

Дозвольте собі найточнішу та сучасну діагностику. З турботою про ваш зір!