Плеопто-ортоптичне лікування

Коли призначається плеопто-ортоптичне лікування?
Плеопто-ортоптичне лікування рекомендовано проводити дітям і дорослим хворим, які мають порушення стану зорових функцій, в наступних випадках:
Післяопераційних хворих
Післяопераційних хворих, які перенесли хірургічне втручання з приводу порушень зорових функцій (імплантація штучного кришталика, операції на райдужці і при відшарування сітківки, операції з приводу косоокості та інші офтальмологічні операції.) Ці хірургічні операції зазвичай утворюють дисбаланс зорових функцій і припускають в післяопераційному періоді обов'язкове регулювання бінокулярного зору.
При амбліопії (односторонньої або одночасно на двох очах)
При амбліопії (односторонньої або одночасно на двох очах). Приводом може бути косоокість, недотримання рекомендацій фахівця-офтальмолога з приводу носіння окулярів при низькій гостроті зору (погана корекція астигматизму), помутніння оптичних середовищ очей (більмо, катаракта), помутніння рогівки, кератоконус, птоз і т.д. Амбліопія може розвиватися в будь-якому віці, навіть у літніх людей.
При астенопії.
При астенопії. Астенопією називають сукупність неприємних відчуттів, пов'язаних з почуттям незручності при читанні і зорової роботі як далеко, так і поблизу, головними болями, а також викликають втому, зниження працездатності, загальне погіршення самопочуття, поганий настрій. Як правило, астенопічні явища з'являються тоді, коли стан м'язового апарату органів зору не відповідає повсякденним зоровим завданням. Причиною є слабкість м'язів ока. У разі необхідності пацієнтам з астенопією призначають тренування на апаратах, роблять оптичну корекцію зору за допомогою окулярів, включаючи призматичну оптику. Даний комплекс лікування може бути тимчасовим - в результаті виконання вправ, масажу, сферо-призматичних окулярів він може бути скорегований - зменшений або поступово скасований.
При косоокості
При косоокості. На нашій планеті 2,5% дітей мають цей дефект зору. Розрізняють такі види косоокості: монолатеральна (коли косить завжди тільки одне око), альтернуюча (косять поперемінно то одне, то інше око). Косоокість співдружності - це не тільки зовнішній неприємний недолік, так як у людини, що страждає на це захворювання, відсутній бінокулярний і стереоскопічний зір, він не сприймає розташування предметів відносно один одного, не відчуває обсяг, не може працювати на виробництвах, пов'язаних з рухомими деталями. На жаль, багато спеціальностей для такої людини недоступні.
При паралітичній косоокості
При паралітичній косоокості, коли не працює одна або кілька окорухових м'язів. Зазвичай рухливість одного ока обмежена, що викликає двоїння зображення. Іноді при певному положенні голови двоїння може пропадати, але тривале неприродне положення голови може призвести до кривошиї. Бувають випадки, коли одне око «вимикається» від мозку - тоді двоїння теж пропадає. Таке лікування косоокості строго індивідуально і залежить від наявності двоїння об'єктів. Найкраще піддаються виправленню сферо-призматичної оптикою свіжі випадки паралітичної косоокості при наявності двоїння. Підбір корекції виконується за кілька відвідувань лікаря. При цьому призматичний компонент виконує функцію паралізованого м'яза.
Результати лікування регулярно перевіряються лікуючим лікарем (кожні 1-2 місяці), так в залежності від вивчення оптичних характеристик, лікар може змінити очкову корекцію і призначити необхідні на даний момент домашні тренування.

Після перевірки гостроти зору і функціональних особливостей очей лікар приходить до рішення про продовження плеопто-ортоптичне лікування, або проведення необхідної хірургічної корекції косоокості, з подальшим закріпленням оптичних характеристик ока - тренувань на приладах за схемою, тобто можливості отримання стійкого функціонального результату, як в окулярах, так можливо і без них.

Як правило, лікування косоокості - це тривалий процес, вимагає від пацієнта терпіння, наполегливості, цілеспрямованості, самодисципліни при виконанні вправ і рекомендацій. Якщо ж косоокість існувала довгий час - спочатку рекомендується провести курс ортоптичного лікування у нас в клініці (тривалість лікування визначається лікарем), а потім за даними повторного огляду підбирається коригуюча оптика.

При дотриманні всіх призначених сеансів позитивний ефект досить відчутний. В цілому апаратне лікування допомагає домогтися наступних результатів:
  • підвищення контрастності і чіткості зору;
  • зниження стомлюваності при зоровій роботі;
  • поліпшення кровообігу і циркуляції крові в очних структурах;
  • зміцнення м'язів; стабілізації розвитку патології.