Травми ока

Травми очей складають більше 10% в структурі патології органу зору і включають тупі травми, проникаючі і непроникаючі поранення, опіки і відмороження.
Тупі травми
Тупі травми ока виникають без порушення цілісності його зовнішніх оболонок. Залежно від результату, тупі травми ока можна розділити за ступенем тяжкості:
 • травми легкого ступеня тяжкості;
 • травми середнього ступеня тяжкості;
 • важкі травми.
В результаті травм легкого ступеня стан всіх структур ока нормалізується, а зір відновлюється повністю. До легких травм відносяться, наприклад, ерозія рогівки, невеликі крововиливи сітківки.

У разі нещасного випадку середнього ступеня повного відновлення пошкоджених структур очі не відбувається, а зір може бути знижено, аж до світлопроекцій. До таких травм відносяться глибокі ерозії рогівки, крововиливи в передню камеру ока (гіфеми), розриви райдужки, пошкодження кришталика, масивні крововиливи сітківки.

При важких травмах відбуваються незворотні структурні зміни ока, що призводять до повної втрати зорових функцій (відшарування сітківки, відрив зорового нерва, вивих кришталика у склоподібне тіло).
Поранення очного яблука
Поранення очного яблука виникають у зв'язку з порушенням цілісності зовнішньої (корнеосклеральної) оболонки ока і можуть бути:
 • проникаючими;
 • непроникаючими.
При проникаючих пораненнях в зовнішній оболонці ока є рановий канал, який проходить через всі її шари.

Проникаюче поранення відносять до простих, якщо пошкоджені тільки оболонки очного яблука, до складних - якщо пошкоджені оболонки і внутрішні структури.

На відміну від непроникаючої, при проникаючому поранення можливе випадіння внутрішніх структур ока, всередині ока може бути виявлено сторонній предмет. Закінчення внутрішньоочної рідини з раневого каналу, різко знижене внутрішньоочний тиск, також можуть свідчити про проникаюче поранення.

Можливі ускладнення проникаючих поранень:
 • Гнійні ускладнення (гнійний іридоцикліт, ендофтальміт, панофтальміт)
 • Симпатична офтальмія - аутоімунне запалення оболонок нетравмованого ока.
 • Металлоз очі (халькоз, сидероз) - просочування і порушення структур ока частинками металів, які проникли в око з чужорідним тілом.
Ускладнення поранень можуть призводити не тільки до абсолютної втрати зорових функцій, а й до втрати ока як органа, з подальшою його енуклеацією.
Діагностика
Якщо Ви отримали травму ока, Вам необхідно пройти офтальмологічне обстеження. Вам також може знадобитися допомога отоларингологів і неврологів.

Фахівці нашої клініки проводять:
 • біомікроскопію;
 • офтальмоскопію;
 • вимірювання внутрішньоочного тиску (тонометри);
 • комп'ютерну периметрію (контроль поля зору);
 • УЗД очного яблука;
 • рентгенографію орбіт і придаткових пазух носа;
 • комп'ютерну томографію головного мозку;
 • електрофізіологічні дослідження для визначення функціональної схоронності зорового нерва і сітківки.
У кожному конкретному випадку лікар вирішує, які саме дослідження Вам необхідно пройти.
Лікування травм ока
Для лікування травм легкого ступеня призначаються місцеві антибактеріальні та епітелізуючі препарати.

Відразу після виявлення травм середньої тяжкості проводиться накладення асептичної пов'язки і холоду на область ока, призначаються місцеві і загальні знеболюючі засоби. Далі проводиться місцева і загальна антибактеріальна терапія. Можуть бути показані антифібринолітичні препарати для запобігання повторних кровотеч. При необхідності проводиться профілактика сказу та правця. При значних крововиливах у передню камеру ока необхідний контроль внутрішньоочного тиску на протязі декількох днів. Травми середньої тяжкості можуть бути причиною для проведення реконструктивних операцій.

Важкі травми ока, як правило, є показанням для термінового оперативного втручання.

При пораненнях очного яблука зазвичай надається перша допомога у вигляді промивання рани антисептиком, призначення місцевих і загальних знеболюючих засобів, накладення бінокулярної асептичної пов'язки, відправки в стаціонар.

У стаціонарі проводиться первинна хірургічна обробка поранення очного яблука. Потім - активна антибактеріальна, протизапальна терапія, реконструктивні операції.